Doskonała izolacja pomieszczeń chłodniczych tylko dzięki płytom korkowym

20 Sie

Korek jest martwiczą tkanką korkową, która jest nieustannie formowana w całym cyklu życia wiecznie zielonego dębu korkowego. Korek jest niemal całkowicie wypełniony mieszaniną gazową, podobną do powietrza otaczającego drzewo. Korek posiada wiele niezwykłych właściwości, które były już znane tysiące lat temu. Jest lżejszy od wody, co czyni go materiałem prawie niezatapialnym. Jest obojętny dla cieczy i gazów, nie przepuszcza ich i nie wchodzi z nimi w reakcje chemiczne. Posiada również niesamowite właściwości termoizolacyjne. Ma wyjątkowo dużą wartość ciepła właściwego i zachowuje dzięki temu właściwości izolacyjne w bardzo dużym zakresie temperatur. Dodatkowo korek jest zawsze miły w dotyku, ponieważ nie przepuszcza i nie wchłania ciepła.
color cork
Korek od zawsze kojarzy się z zatyczkami do butelek, ale dzięki swoim niezwykłym właściwościom, znalazł zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach życia. Jako świetny izolator wykorzystywany jest do izolowania komór i pomieszczeń chłodniczych. Do tej izolacji świetnie nadają się płyty korkowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału termoizolacyjnego?

Głównym zadaniem materiałów termoizolacyjnych jest przede wszystkim ograniczenie przepływu ciepła. Materiały termoizolacyjne powinny posiadać:

 • bardzo niską przewodność cieplną,
 • odporność na działanie pleśni i grzybów, a także gnicie,
 • stabilność chemiczną,
 • bezwonność (co jest bardzo ważne przy utrzymaniu smaków i zapachów, szczególnie produktów spożywczych),
 • niską zdolność pochłaniania wilgoci (wilgotny materiał traci swoje właściwości izolacyjne, ale również fizyczne),
 • niską palność,
 • łatwość w obróbce mechanicznej,
 • wysoką wytrzymałość na ściskanie (szczególnie podczas zastosowaniu materiału na podłodze),
 • niewielką gęstość, która przekłada się na wagę materiałów izolacyjnych.

Wszystkie te właściwości posiada korek i jest idealnym surowcem do wykonania pomieszczeń zimnochronnych.

Płyty korkowe do izolowania komór i pomieszczeń chłodniczo-zamrażalniczych

Właściwie wykonana w chłodnictwie izolacja przekłada się na widoczne zyski. Oszczędza energię elektryczną, która jest niezbędna do utrzymania wymaganej temperatury. Dzięki dobrej izolacji urządzenia chłodnicze pobierają do swojej pracy mniejszą moc, co wiąże się z oszczędnością prądu. Istotnym parametrem jest tu odpowiednia grubość warstwy, w zależności od oczekiwanych warunków termicznych danego pomieszczenia. Na rynku mamy dostępne 3 rodzaje płyt korkowych, które bez problemu dopasujemy do pomieszczenia mając pewność, że przyniosą one odpowiednie rezultaty. Wyróżniamy płyty korkowe:

 • drobnoziarniste,
 • średnioziarniste,
 • gruboziarniste.

cork underlay
Całą gamę płyt korkowych znajdziemy na stronie www.cork24.co.uk. Dobrze wykonana izolacja pomieszczeń chłodniczych w bardzo krótkim czasie przynosi pożądane rezultaty i zyski, które przekładają się na mniejsze koszty zakupu czy eksploatacji urządzeń.

Comments are closed.